Magyar Katolikus Lexikon > K > Keleti Rítusú (Katolikus) Egyházakat Segítő Szervezetek Összefogása

Keleti Rítusú (Katolikus) Egyházakat Segítő Szervezetek Összefogása, Keleti Egyházakat Segítő Mű, Riunione Opere Aiuto Chiese Orientali, ROACO, Assembly of Societies for Aid to Eastern Churches, Reunion of Aid Agencies for the Oriental Churches: a keleti rítusú egyházrészek támogatását végző nyugati katolikus szervezetek tevékenységét összehangoló tanácskozó testület. – 1968: alapította a Keleti Egyházak Kongregációja, amelynek irányítása alatt máig működik. Félévente tartott gyűléseiken határozzák meg a segítségnyújtás esedékes irányát. Támogatást nyújtanak hitéleti és szociális célokra, egészségügyi- és nyugdíjellátásra, egyházi épületekre, papi és pasztorációs tanulmányi központokra, valamint a papság jövedelem-kiegészítésére. A pénzügyi források a Szentszéktől, nemzetközi segélyszervezetektől, és magántámogatóktól származnak. 10 országból mintegy 20 szervezet vesz részt a közös munkában, így a →Renovabis, →Kirche in Not_Ostpriesterhilfe, a Támogatás a Keleti Egyházaknak Szövetség, valamint az USA-ban működő, 1928: pápai alapítású Catholic Near East Welfare Association, CNEWA (Közel-keleti Katolikus Jóléti Szövetség) és ugyancsak az USA-ban működő, 1949: létrehozott Pápai Palesztina Missszió, és további segélyszervezetek többek között Némo-ból, Fro-ból, Svájcból, Hollandiából, Au-ból. A támogatást egyrészt a K-Eu-ban, másrészt a Közel-Keleten (Irak, Jordánia, Szíria, Libanon, Törökország), a Kaukázus-vidéken (Örményország, Grúzia), Afrikában (Etiópia, Eritrea, Egyiptom) működő keleti rítusú katolikus egyházrészek kapják, melyek nagyrészt muszlim vagy orthodox országokban működnek, sokszor nehéz anyagi körülmények között. Kiterjed a segélyezés a Közel-Keleten, főleg Palesztinában élő latin szertartású katolikusokra is. Sok egyházrész esetében a segélyezés teszi lehetővé a túlélést, ezáltal megtartva az Egyház sokszínűségét és hagyományos jelenlétét a kereszténység legősibb területein. Székhelye Róma. N.D.